איך עובד שוק ההון?

(יותר בנפרד או ביחד)?

(1) ראשית האדם רוכש מניות.

(2) הפרט קונה מניות בכסף ממוסד משקיע.

(3) המוסד המשקיע קונה מניות.

(4) הפרט קונה מניות בכסף שהושאל ממוסד

משקיע, למשל.

מהו משקיע בודד?

(1) עובד חברה, עובד בחברה או בעל חברה.

(2) עובד חברה,

(3) נציג החברה או לקוח.

(4) בעלים של ארגון שירותי השקעות או חברה המציעה

ייעוץ השקעות.

# 4.7 השכלה מתקדמת למימון אישי

* * *

* מהי ריבית? * מתי צריך להזמין איש מקצוע פיננסי לעזרה? * איך מרוויחים כסף בהשקעות? * מה ההבדל בין הכנסה ורווחים? * איך חוסכים כסף? * האם כדאי לרכוש קצבה בשוק קצבה? * איך קונים ומוכרים מניות? * מהי מניה? * מהי מניה מועדפת? * מהו קשר? * כיצד היית קונה ומוכר איגרות חוב ממשלתיות בארה"ב? * מהי תשואת האג"ח הממשלתית? * מהי תשואת האג"ח? * להבדיל בין תשואות קבועות למשתנות. * להבדיל בין תשלומים החייבים במס ובין שווים למס. * מה ההבדל בין דיבידנד ותשלומי ריבית? * מה ההבדל בין הלוואת משכנתא לבין הלוואת הון עצמי? * מהו שווי בית המשפחה לעומת השכרת דירה? * מה ההבדל בין הון לכסף? * מה ההבדל בין חוב להתחייבויות? * מהי הלוואה? * השווה הלוואה עם כרטיס אשראי. * מתי חוזה השקעה הוא נייר ערך? * כיצד ניתן להשיג כסף לצורך השקעה מבנק? * מהו חשבון מרווח? * מהו יצרנית שוק? * מהם היתרונות והחסרונות של מועדון השקעות? * מתי אתה צריך לשלם כסף על ייעוץ שניתן? * מהו מתווך? * מהו כסף במחזור? * מהי קרן שוק כסף (MMF)?

## 4.7.1 מהו מתכנן פיננסי?

(www.finaid.org)

מתכנן פיננסי הוא מומחה המסייע לך לקבל החלטות, כגון תוכניות פיננסיות, מסים והשקעות. תוכנית פיננסית היא תיאור מפורט של המצב הכלכלי שלך, כולל המטרות הפיננסיות שלך בהווה ובעתיד, אותן אתה מפתח בהתייעצות עם המתכנן הפיננסי. התוכנית הפיננסית שלך כוללת גם תיאור של צרכי ההשקעה והיעדים הפיננסיים שלך לטווח ארוך, וציר זמן להשגת מטרותיך. תוכנית פיננסית היא בדרך כלל בכתב, וניתן להתאים אישית את התוכנית הפיננסית שלך לצרכיך ורצונותיך.

הפעילות המקצועית של מתכנן פיננסי כוללת ניתוח של המצב הכלכלי לטווח ארוך שלך, ייעוץ לגבי הצרכים שלך, עזרה לך לתכנן ולהקצות את המשאבים שלך, הערכת הצרכים הכלכליים שלך, קביעת מטרותיך ותכנון השגת מטרותיך, בין היתר. בדרך כלל היית פונה לייעוץ של מתכנן פיננסי כאשר אתה זקוק לעזרה מומחית בקבלת החלטות פיננסיות, כגון תכנון פרישה, תכנון רכישת בית, הלוואת כסף לחינוך, בנייה ותחזוקה של תקציב משק הבית, השקעה בשוק הכסף מכשירים, פיתוח פוליסת ביטוח חיים, הקמת פוליסת ביטוח פרטנית או קבוצתית וכן הלאה.

המתכנן הפיננסי ינתח תחילה את המצב הנוכחי שלך לפני שיציג בפניך את התוכנית הפיננסית. התוכנית תכלול תיאור מלא של המצב הכלכלי שלך ועשויה לכלול